ENG RUS EST Kontakt Foorum E-mail E-mail E-mail



Sudaan > 1. Riigist
 

Vajab toimetamist.

Sudaan on riik Aafrika kesk- ja kirdeosas, Niiluse jõe keskjooksul. Riigi kirdeosa jääb Punase mere äärde ja põhjaosa Sahara kõrbesse. Põhjas piirneb Sudaan Egiptusega, kagus Liibüaga, läänes Tšaad ja Kesk-Aafrika Vabariigiga, lõunas Kongo DV-ga ja Ugandaga ning idas Eritrea ja Etioopiaga.

Sudaan on pindalalt suurim riik Aafrikas.

20 aastat kestnud kodusõja järel on Sudaani Musta Aafrikasse kuuluvatel lõunapiirkondadel 2005. aasta algusest autonoomia. Kuue aasta möödudes peaks otsustatama nende edasine staatus (jäämine Sudaani koosseisu või iseseisvumine).

Sisepoliitika

Sudaani valitseb autoritaarne valitsus, mida juhib president Omar Hassan al-Bashir. Bashir on koos oma parteiga riiki valitsenud alates 1989. aasta 30. juuni sõjalisest riigipöördest.

Alates 1997. aastast on Sudaan jaotatud 26 provintsiks (wilayah, mitmuses wilayat). Kõik juhtivtöötajad nimetab ametisse president. Samuti kontrollib keskvalitsus regioonide eelarveid.

Välissuhted

Sudaani suhted naaberriikide ja muu maailmaga pole olnud eriti head. 1990-ndatel lõid Uganda, Kenya ja Etioopia USA toetusel liidu kontrollimaks Sudaani valitseva partei tegevust. Samal ajal kui Sudaan toetas Uganda valitsusevastaseid mässulisi, toetas Uganda Sudaani sisse. Sudaan ja Egiptusel vaidlevad Hala'ibi kolmnurga kuuluvuse üle. 2003. aastast on Sudaani välispoliitika keskendunud lõunaosa kodusõja lõpetamisele

RAHVASTIK

Sudaani rahvaarv on 39,1 miljonit (märts 2004). Rahvaarv kasvab kiiresti – iive on 2,6%. 43,7% rahvastikust on kuni 14-aastased, 54,1% 15-64 ja 2,4% üle 65-aastased. Pealinna Hartumi rahvaarv on umbes 6 miljonit ja linnarahvastiku osakaal kogu riigis 31%. Keskmine rahvastiku tihedus on 16,4 in/km2. Suurem osa rahvastikust on koondunud Niiluse jõe orgu. Mõnevõrra suurem on rahvastiku tihedus ka riigi lõunaosas. Põhjaosa kõrbetes on see väga väike.