ENG RUS EST Kontakt Foorum E-mail E-mail E-mail



Iisrael > 1. Riigist

Iisrael
Muistne Tõotatud maa on kaasaegne ja elava tempoga riik, mille ajalugu ulatub kaugetesse rahututesse aegadesse. Igal sammul oleme silmitsi ajalooga.
Riigi idaosas Jordaania piiril paikneb maailma ainulaadseimaid kohti, kibesoolane järv Surnumeri. Selle veepiir paikneb 408 m allpool merepinda ja on maailma madalaim ala. Tänu suurele soolasisaldusele on Surnumeres suplemine omapärane elamus.
 
Tähtsaimad vaatamisväärsused on koondunud pealinna Jeruusalemma ja selle lähistele.Kes meist poleks kuulnud sõna Jeruusalemm. Esimesed assotsiatsioonid, mis selle linnaga seoses tekivad on Piibel, kirik, juudid... Kaasaegses kontekstis lisanduvad ka veel poliitika ning kemplemine teemal "kellele peaks linn ikkagi kuuluma".
Eelkõige peaks sellele maale reisija mõtlema, mida ta soovib ise näha ja mis mõtetega ta sinna sõidab. Kui tegemist on uskliku inimesega, olgu kas kristlase, juudi või muhhameedlasega, siis kujuneb reisist kui palverännak... kui jalutuskäik Piiblilehekülgedel... Nimelt on Jeruusalemm tähtis kõigile kolmele maailmausundile. Usklikule inimesele räägivad iseenda eest märksõnad - Nutumüür, Kaljutoomkirik, Õlimägi, Siioni mägi jne...

Tavalisele rändajale pakub ehk põnevust tänavapilt ning sellest õhkuv linna omapära... Juudid oma mustade kõvakübarate ja oimulokkidega... mehed pikkades kuubedes reede õhtul koos perega kiirustamas sünagoogi... omapärased maitsearoomid, mis kauaks meeltesse kummitama jäävad... või siis see meeletu liiklus - autodevool tänavatel, signaalid, hõiked...

Kindlasti peaks külastama vanalinna. See on kaunis ja pilgeni täis ajalugu. Vanalinn paikneb vaid ühel ruutkilomeetril, kuid eksimise võimalusi on küllaga. Nutumüür on kindlasti üks selline koht, kuhu igaüks ihkab minna, et oma kirjake sooviga seinaprakku pista. Siinkohal soovituseks - kirjutage soov enne valmis. Müüri ääres on kohutavalt rahvast ning teil võib kuluda palju aega enne kui ulatate käe müürini sirutama.

Kindlasti tuleks külastada Jeesuse hauakirikut, Taaveti hauaga sünagoogi, Via Dolorosat, Ketsemani aeda ja muuseume. Viimased on vapustavad! Kuna Jeruusalemm on läbi aegade olnud paljude kultuuride ristumiskohaks, kajastub see ka muuseumikogudes. Sealt võite imetleda kreeka, egiptuse, rooma kunsti... teil avaneb võimalus istuda saksa stiilis juudi sünagoogis ja kuulata lummavat muusikat.

Samuti kuuluvad selle linna juurde traditsioonid ja usk, järjepidevus ning oskus kokku hoida... See on hämmastav ja imetlusväärne. See kõik paneks justkui aluse inimese ekisteerimisele üldse. Et on midagi, millele toetuda, millest abi loota. Peale seda omandavad jõulukirikus kuuldud sõnad "Taavet" või "Õlimägi" või "Petlemm" hoopis teise tähendus. Uskuge mind, Jeruusalemm puududab sisimas kõiki, olenemata meie taustast või uskumustest.

Faktid:
Iisrael on parlamentaarne vabariik Lähis-Idas Vahemere idarannikul. Iisraeli naabrid in Egiptus, Liibanon, Süüria ja Jordaania.
Pindala: 20770 km2
Rahvaarv: 7,1 milj.
Pealinn: Jeruusalemm (731700 el)
Haldusjaotus: 6 ringkonda
Riigikeeled: heebrea ja araabia
Raha: Iisraeli seekel (ILS) 1 ILS = ~ 3 EEK. Võimalik vahetada enne reisi Eestis. Reisile soovitav kaasa võtta Nii USA dollareid kui eurosid. Rahvusvahelised pangakaardid toimivad, kuid mitte kõikjal.
Hinnatase on kõrgem kui Eestis. Keskmine lõunasöök 10 - 15 euro, 0,5 liitrit mineraalvett 1 euro.
Pass ja viisa:
Iisraeli reisimiseks peab pass olema kehtiv vähemalt 6 kuud peale riiki sisenemist. Eesti kodanikelt viisat ei nõuta kui riigis viibitakse kuni 90 päeva.
Riietus:
Tuleb silmas pidada, et pühapaikadesse sisenemisel ei tohi kanda lühikesi pükse (ka mehed) ja daamide käsivarred ning pea peab olema kaetud. Sünagoogis peab olema ka meestel pea kaetud. Surnumeres suplemiseks kaasa ujumisriided ja plätud.
Aeg:
Eestiga sama (GMT+2, suveajal GMT +3)