ENG RUS EST Kontakt Foorum E-mail E-mail E-mail



AÜE > 1. Riigist
Araabia ÜhendemiraatidAraabia poolsaare idaosas Pärsia ja Omaani lahe rannikul asub maailma üks rikkamaid riike - Araabia Ühendemiraadid. Vaid mõnikümmend aastat tagasi valitsesid šeigid oma beduiinirahvast oaasidest, praegu sõidavad nende järglased luksusautodes ja mõjutavad maailmamajandust. Rikkuse aluseks on must kuld - nafta, tänu millele on ettevõtlik kõrberahvas lühikese ajaga ehitanud üles moodsa riigi.Araabia Ühendemiraadid on liitriik, kuhu kuulub seitse emiraati: Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm al Quawain, Ras al Khaimah ja Fujayrah . Kõik nad on kõrberiigid, kus asustus on koondunud peamiselt linnadesse, kuid siiski on igal neist ka päris oma nägu. Abu Dhabi loendamatud klaasist kõrghooned meenutavad veidi  Manhattanit, Dubai oma värvikireva kaubanduse ja öötuledes linnaga ahvatleb  seiklema, Sharjah kutsub põnevate araabia turgudega ... Kõikides emiraatides on ka midagi ühist: kõrbeliiv ja soe meri.Emiraadid on suurepärane kombinatsioon kaasaegsest läänelikust linnakultuurist ja araabia eksootikast, majanduslikust tipptasemest ja traditsioonilistest eluviisidest. Tegemist on põhjamaalase jaoks avastamata ja uudse kultuuripiirkonnaga, mis samas on turvaline ja väga kõrge elatustasemega. Raha maagilisel jõul on elutusse kõrbe rajatud lopsakad troopilised aiad, golfiväljakud, villad, luksushotellid. Emiraadid on ideaalne paik talvepuhkuseks! Seal on imeilusad kuldse liivaga troopikarannad, palmid, soe meri ning mõnus kliima.Sihtkohas on elamusterohked ekskursioonid, mis tutvustavad teile selle eksootilise maa eripära, ning lai valik aktiivse puhkuse võimalusi, nagu golf, tennis, kalapüük, sukeldumine jne. Koht sobib hästi ka perepuhkuseks, sest Dubais on suured lobustus- ja veepargid.Väga head ostuvõimalused nii suurte, moodsate kaubanduskeskuste kui ka traditsiooniliste araabia turgude souk’ide näol. Silmatorkavalt lai kaubavalik firmatoodetest kuni kohalike suveniiride, maitseainete ja kuldeheteni.Üllatavalt palju on lahedat meelelahutust, moodsaid elava muusikaga baare ja häid restorane. Esindatud on kõik olulisemad maailma rahvaste koogid, erilisi maitsenaudinguid pakuvad aasia köökidele spetsialiseerunud restoranid. Lisaks ootab teid elav ja mitmekülgne ööelu.

Turist on siin oodatud ja hoitud ning muidu vaoshoitud põhjaeurooplasel on siinset küllust ja suurejoonelisust nähes raske ükskõikseks jääda. Araabia Ühendemiraadid on muinasjutumaa, kus on midagi põnevat igale maitsele.

 Pindala

AÜE - 83 600 km², Dubai - 3 900 km². Suuremat osa AÜE territooriumist katab liivakõrb.

 PealinnAbu DhabiSuurimad linnadAbu Dhabi: 1 miljon elanikkuDubai: 950 000 elanikku

Sharjah: 550 000 elanikku

 RahvaarvAÜE-s on kokku 3,1 miljonit elanikku. Vaid 20% neist on sünnijärgsed kodanikud, ülejäänud 80% moodustavad võõrtöölised peamiselt Kaug-Idast, Pakistanist ning Indiast.

KeelAmetlik keel on Araabia keel, kuid igal pool kasutatakse ka inglise-, hindi-, urdu-ja farsikeelt.Viimastel aastatel, tänu vene turistidele,tekkisid Dubais suur hulk venekeelseid plakateid ja kuulutusi ning paljud müüjad ja hotelli töötajad valdavad vene keelt.                                                                                                                                                        Usk

AÜE riiklik usk on islam, kuid lubatud on ka teised usud

 Ajavahe

Kuni 28. märtsini on kell Dubais 2 tundi rohkem kui Eestis. Dubais ei ole suveaega, seega on ajavahe 28. märtsist kuni 31. oktoobrini vaid tund.

Tollieeskiri

Keelatud sissevedu on trüki ja videotooted erootika harakteriga ning seda, mis võiks solvata muslamite religiooseid tundeid ja omaksvõtmisi,kui vaenulik suhtumine riigi vastu. Eelkõige see puudutab ajakirju või videokasette, mis sisaldavad isegi kõige süütumatuid elimente,vene mõõtmetega,erootikat. Rangelt kontrollitakse alkohoolsete jookide sissevedu (2l. veini, 2l. kanget alkohoolset jooki,aga Sharjahisse - ainult 1 pudel emba kumba) , tubaka tooteid (2000 sigarette või 400 sigarit või 2kg tubakat), parfüümi ja lõhanvesi (150 g). AÜE elanikele on alkohoolsete jookide sissevedu keelatud. Narkootikumite ja relvade sissevedu keelatud. Isegi sõltumatult narkootikumide kasutamise asukohast (nt. Venemaal enne lendu) , kui meditsiini ekpertiisi tulemusena leidub narkootikumide jälgi AÜE territooriumil, ütleme kui peetakse kinni purjus oleku pärast, siis kohtuotsus tuuakse välja nii purjus oleku pärast,kui ka narkootikumide tarvitamise eest. Ametlikult alkohoolesid jooke pakkutakse ainult restoranides ja lennujaamas ning hotelli baarides (pudel õlu maksab umbes 3 USD). Iga valuuta sisse- ja välja vedu on piiramatu.

 Alkohol

Kuna tegemist on islamimaaga, saab alkohoolseid jooke osta vaid hotellibaarist või ööklubist, alkohol on kallis. Dubai lennujaamas saab peale saabumist alkohoolseid jooke osta Duty-free poest. Sharjah on täielikult alkoholivaba emiraat, kaasatoodud vägijooke saab tarbida vaid hotellitoas. NB! Avalikes kohtades (tänavatel, parkides) on alkoholi tarbimine keelatud. Purjuspäi pole soovitav ringi luusida. Pea kõikjal jälgib korrareegleid kombluspolitsei.

 Autorent

Autot saab rentida vähemalt 21-aastane isik, vajalik on rahvusvaheline juhiluba. AÜE-s on esindatud rahvusvahelised autorendifirmad, kliimaseadmega väikeauto rendihind algab 45 USA dollarist päevas, lisandub kindlustus USD 12. Bensiiniliiter maksab 1,75 dirhemit. Kütusehinna muutudes maailmaturul muutub ka bensiini hind AÜE-s. Tänavatel ja maanteedel liikluspolitseid ei kohta - kõikjal on valvekaamerad. Kiiruse ületamise, sõidu ajal mobiiltelefoniga rääkimise ja muude rikkumiste korral on trahvid kopsakad - arve saate rendiautot tagastades. Parkimine Dubai südalinnas maksab olenevalt piirkonnast 1-3 AED / tund.

 KliimaKuiv lähistroopiline kliima. Aasta keskmine hulk vihmaseid päevi - 5. Kõige parem aeg reisimiseks AÜE-sse on periood oktoobrist maini,millal õhu temperatuur on alates 18 C kuni 30C. Sel perioodil (eriti veebruaris) on võimalikud vähese vihmaga päevad. Suvel õhu temperatuur võib tõusta kuni 50C.Ilm

Talvekuudel on Dubai puhkuseks ideaalne, suvel väga kuum ja niiske. Talvel võib esineda üksikuid tugevaid vihmahooge.

Raha ja krediitkaardidEmiraatide rahaühik on dirhem. 1 USD = 3,65 dirhemit, 1 EUR = 4,35 dirhemit (august 2005). Dirhemeid vahetatakse ka Eestis, 1 dirhem = 3,65 EEK. AÜE`s aktsepteeritakse rahvusvahelisi krediitkaarte, paljudes kauplustes saab tasuda ka deebetkaardiga. ATM sularaha-automaadid on pankades, tänavatel ja ostukeskustes. Rahvuslikud eripäradNaiste riided peavad olema vabad,ruumikad. Mehi tervitatakse kerge kummardusega, mitte käe surumisega.Abielu naisi ei tohi võtta käe alla. Araablase maja sisse ei tohi minna jalanõudes. Kui peremees läheb Teie eest ja läheb jalanõudes, siis see keel ei kehti. Araablased on väga pika vihaga ja kättemaksuhimulised. Kättemaks on suguvõsa ehitatud kunst. Kättemaks võib olla isegi 10. aasta pärast. Toitu ja jooke tuleb anda ja võtta parema käega. Kui kahvlid puuduvad, siis tuleb loputada veega parem käsi ja võtta toit näppuotstega. Kategooriliselt ei soovita pakkuda kohalikele elanikele alkohoolseid jooke kui kingitust või suveniir.Ei tohi käija palvetajate ees.Ramadaania ajal ärge sööge,ärge jooge ja ärge närige nätsu tänavatel ja avalikes kohtades kuni päikese loojanguni. Ramadaan - muslamite paastumise kuu ja traditsioonide mitteaustamise eest võib saada trahvi või isegi vangi karistuse.

Muslamite maas on vajalik rakendada oma partneriga vastastikust mõistmist.Kohtumine algab käesurumisega ning kindlasti on vaja vaadata oma partneri silmadesse.Tervituse ajal ei tohi teises käes hoida sigaretti voi hoida käed taskus.Vestlust alustatakse alati küsimusest enesetunde ja pereliikmete tervises kohta.Selle riigi kodanikid ei kiirusta,ei armasta riskida.Ettevõtjad valdavad suureparaselt ingliskeelt,selles keeles vormistatakse ka kõik dokumendid

.Ramadaan

Ramadaani ajal on restoranid päeva ajal suletud. Hotellides on päeval tavaliselt avatud vaid üks restoran, baaride lahtiolekuajad on piiratud. Ramadaani ajal ei tohi päiksetõusust loojanguni avalikus kohas süüa, juua ega suitsetada. Kaubanduskeskused ja poed avatakse tavapärasest paar tundi hiljem, need on lahti hilisööni. Ekskursiooniprogrammis võib olla muudatusi.

 Rannad

Dubais on kaks avalikku liivaranda: Al Mamzar (umbes 7 km Dubai keskusest) ning Jumeirah Beach (15 km Dubai keskusest). Al Mamzar`i avalikus rannas rannatoole ega päikesevarje ei ole. Sissepääs tasulisse randa maksab 5 dirhemit. Jumeirah Beach avalikus rannas saab rannatoole ja päikesevarje tasu eest rentida, rohkem privaatsust pakub tasuline Jumeirah Beach Park rand (sissepääs 5 dirhemit). Jumeirah Beach`i tasulises rannas on restoran, Al Mamzar`i tasulises rannas saab osta suupisteid. Enamikust linnahotellidest käib iga päev tasuta buss Al Mamzar`i või Jumeirah Beach` randa. Buss väljub hotellist tavaliselt kell 9 hommikul, tagasi hotelli kell 12 või 13. Rannas tuleb kasutada isiklikku rannarätti, hotellide rätikuid ei saa kaasa võtta. Rannahotellidel on enamasti privaatne rand, kus rannatoolid ning päikesevarjud on hotelli külalistele tasuta. Alkohoolseid jooke tohib juua vaid hotellide privaatrandades (v.a. hotellid alkoholivabas emiraadis Sharjah`s).

.